Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-story-premium domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/grzegorzho/trasykielce.pl/wp-includes/functions.php on line 6114
Demokracja bezpośrednia – Single Tracki w Kielcach

Wczoraj odebrałem dzieciaki z przedszkola i jedziemy drogą. Tadeusz pyta – tatusiu a dlaczego jest tyle tych no wiesz… ( plakatów synu – zapytałem) tak, plakatów. Rozalka dodaje – tak wszędzie są te osoby, o tu i tu i tu.

Myśle sobie, ale trafili z pytaniem. I wez tu teraz wytlumacz. Mamy na kolejne zajecia jakies 30 min drogi to jest czas, z drugiej strony moge krotko odpowiedzieć ze takie plakaty jak mojej firmy i z głowy. Biorę byka za rogi i tłumacze 6 latkom.

Zaczalem – Na plakatach macie rozne osoby ktore staraja sie byc urzednikami, aby decydowac o ryznych sprawach miasta.
Natomiast o tym czy te osoby beda mogly te decyzje podejmowac to mieszkancy beda mogli zaglosowac na wybrana osobe ktora np lubia, albo im sie podoba.

I wiele osob na tej podstawie przy glosowaniu wybiera z calej listy roznych osob wlasnie taka jedna. I gdy wszyscy ludzie z miasta wybiora swoja ulubiona osobe, to ta na ktora zaglosowalo najwiecej mieszkancow bedzie np pelnila funkcje urzedowe, ktora pozniej np bedzie decydowala na co np wydac pieniadze.

Jezeli np jedziemy ta droga i sa tu dziury no to taka osoba moze zadecydowac czy je zalatac. Ale może tam dalej pokazuje wglab dzielnicy np potrzebuja dzieciaki przedszkola aby mogly sie w nim uczyc. I teraz taka wybrana osoba przez mieszkancow podejmuje decyzje co jest wazniejsze. Zalatac dziury czy wybudowac przedszkole. I teraz co jest wazniejsze wedlug Was – pytam. Odpowiadaja – przedszkole. Kontynuuluje wyjaśnianie – a no wlasnie i taka osoba jak juz jest wybrana dokonuje wlasnie takich decyzji i powiem Wam dzieci, ze takie osoby niezadko dokonuja niewlasciwych decyzji.

Jest dosc wazna sprawa, ludzie dokonuja wyboru swojej ulubionej osoby czesto dlatego ze obiecala cos zrobic. I pozniej ta osoba jak zostanie wybrana np przez Ciebie Tadeusz, albo przez Ciebie Rozalka i sie nie wywiaze z obietnicy to Ty pozniej bedziesz zawiedziona lub zawiedziony ze ja wybraliscie. A czy dzieci moga glosowac – pytaja mnie. Nie, tylko dorosli, poniewaz dzieci sa jeszcze pod wplywem rodzicow i mogli by samodzielnie nie podjac decyzji tylko np namowili by ich rodzice aby zaznaczyli krzyzyk tam gdzie rodzice, a tutaj chodzi wlasnie o to by samodzielnie podejmowac decyzje – odpowiadam.

I wazne jest aby osobe ktora sie wybiera sprawdzic. Zobaczyc co do tej pory zrobila dla mieszkancow, sprawdzic w jaki sposob do tej pory polepszyla zycie mieszkancom. Poniewaz obiecac moze kazdy, ale jezeli rzeczywiscie pomogla mieszkancom w ich zyciu to jest to jakas podstawa do tego ze nie tylko gada.

A wiecie co jaki czas chodzi sie tak w niedziele do np przedszkola, szkoly albo innego miejsca w miescie aby zaglosowac? Rozalka – nie, co jaki czas? Odpowiadam – co 4 lata. Raz idziemy w niedziele zaglosowac a pozniej przez 4 lata taka osoba podejmuje za nas decyzje. Np latania dziur zamiast budowania przedszkoli. A wiecie skad sa pieniadze w urzedzie miasta aby taka osoba mogla decydowac? Odpowiadaja jednoglosnie – nie. Pytaja – skad?
Jezeli zarobicie u mnie 100zl to np 10zl z tego oddajecie do urzedu. I najwiecej osob oddaje takie 10 zl ktore pracuja. I teraz jak wszyscy mieszkancy oddadza takie 10 zl to bedzie w miescie tak duzo tych 10 zl co mieszkancow. I pozniej taka wybrana osoba ktora sie wam spodobala decyduje wszystkimi pieniedzmi od kazdego mieszkanca, czy zalatac dziury w miescie czy wybudowac przedszkole. Reakcja dzieci – łooo.

Kontynuuluje – a wiecie jak w szwajcarii ludzie głosują? Pytaja – jak? Tam jak jest jakiś problem do rozwiązania to też ludzie głosują, tylko że za każdym razem. Jeżeli byłby taki kłopot do rozwiązania czy pieniądze wydać na załatanie dziur czy zbudowanie przedszkola to wszyscy mieszkańcy idą w niedziele na głosowanie i każdy może zagłosować co jego zdaniem jest ważniejsze. Poźniej jak większość mieszkańców uważa że przedszkole, to pieniądze zostają przeznaczone na przedszkole. I wiecie jak często mogą tak głosować? Odpowiadają – nie, jak?. Kontynuuje – to Wam powiem, tak często jak tylko takie ważne sprawy są do zdecydowania, co jest dla mieszkańców ważniejsze.

Tadeusz pyta, a który kraj jest najmocniejszy ? Odpowiadam, że kraje mogą być mocne w różnych aspektach, np militarnie, finansowo, technologicznie, wpływowo, ale również pod względem jak dobre relacje mają z innymi krajami, albo jakie mają wartości naturalne w swoim kraju. My w Polsce jesteśmy bardzo mocni pod względem wartości naturalnych, mamy jedne z największych złóż metali rzadkich, minerały, paliwa kopalne, bardzo dużo lasów, czystą wode, świeże powietrze. Natomiast nasz kraj jest niedoceniany i nie mówi się o tych wartościach, ponieważ by się ludzie buntowali.

I np jeżeli my siedzimy przy jednym stole w domu to wiemy, że każdy z nas może z niego skorzystać np przy obiedzie. Gdybyśmy mówili każdy z nas, że to moje to.. i tu mi syn przerwał – to byśmy musieli go podzielić – tak odpowiedziałem, albo każdego dnia byłby tylko do dyspozycji jednej osoby z domu. I tak właśnie jest z naszymi np lasami. To jest nasz wspólny dom z którego wszyscy możemy skorzystać. I jeżeli było by np jak w szwajcarii, że potrzebujemy z jednej części lasu skorzystać aby np wybudować most nad rzeką to wszyscy mieszkańcy idą głosować w niedziele i głosuje każdy czy ścinamy kawałek lasu aby zbudować most nad rzeka czy nie ma to sensu i lepiej aby las został, a most jest zbyt mało ważny. Bo teraz to zadecyduje osoba którą wybierzemy, że np wyciety zostanie las i wywieziony do innego kraju jako drewno i w ten sposób, ktoś nam kroi stół i go wywozi.

Cisza nastąpiła. A ja zapytałem, gdybyście chcieli abym coś wyjaśnił, lub czegoś nie zrozumieliście to pytajcie. Odpowiedzieli – nie nie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *